top of page

Serüvenimiz Kaş’ta son buluyor.

Davetlisiniz!

Deniz Yaşamını Koruma Derneği; Son dönemde yaşanan müsilaj, denizlerimizde ki canlı türlerini ve balıkçılığı tehdit eden istilacı türler ile su ürünleri stoklarında ki yüksek düşüşlerin sebepleri, denizlerde ki plastik atık baskısı yanında dünyada yayılmaya başlayan yerel iş birliği ve dayanışma odaklı sivil koruma uygulamalarını da tanıtmak amacıyla İstanbul Heybeliada’dan yola çıktı. Antalya Kaş’ta yapılacak etkinlik ardından Heybeliada’ya dönüşle tamamlanacak olan serüven, deniz ve kıyı korumanın ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadelesinde hakettiği önceliği vurgulamak ve kendine yeter bir serüven olma iddiasını taşıyor.


Serüven sırasında, Dalışlarla denizlerimizdeki biyoçeşitliliğin durumu, istilacı türlerle ilgili gözlemler ve yerel türler üzerindeki baskılar kayıt altına alınacak, Akdeniz’in ev sahibi küçük ölçekli balıkçı kooperatifleri ile diyaloglar ve istişareler yapılacak, Bölgenin en eski denizcilerinden kadim bilgiler alınarak tüm bu bilgiler arşiv niteliğinde derlenecek. Seçilen limanlarda deniz dibi temizliği yapılarak yerel sanatçılar yardımıyla deniz kirliliği konusunda farkındalık yaratmak adına eserler yapılıp sergiler düzenlenecek, Nesli tehdit altındaki mercanlar ve diğer canlı türlerinin durumlarıyla ilgili bilim insanlarıyla roportajlar ve dokümantasyon olusturulacak.

Serüvenin en önemli özelliği Marmara, Ege ve Akdeniz’i tek seferde araştıran bir proje olması ve daha da önemlisi kendine yeten bir yelkenli tekne ile yapılmasıyla karbon ayak izi bırakılmayacak olmasıdır. Bu heyecana bizimle ortak olmak ve hayallerimizi paylasmak isterseniz sizi de ilk sunuma bekliyoruz. (Tüm deniz, doğa seven dostlar davetlidir.)

Son Yazılar

Hepsini Gör

26 Eylül 2022 tarihinde Partnerimiz Dp World ile beraber Kocaeli Yarımca Körfezinde kıyı ve sualtı temizliği yaptık.

25-27 Ekim tarihleri arasında MedPAN tarafından Karadağ'da düzenlenen çalıştaya katıldık. Çalıştayda Denizel Koruma Alanları Yol Haritası, 30x30, Barcelona Sözleşmesi ve Avrupa Komisyonu Yeşil Anlaşma

bottom of page