top of page

Deniz'e +1 Nefes Projesi

Deniz Yaşamını Koruma Derneği olarak imza projelerimizden “Mercan Koruyucuları” 2021 yılında partnerlerimizden biri olan Anadolu Efes ile birlikte Denize +1 Nefes ile canlanıyor. 

FAZ 1

Proje kapsamında Marmara Denizi'nin su altı yaşamındaki zenginliğine odaklanıyor ve hem var olan mercan nüfusunu korumaya, hem de çoğaltılmasına odaklandığımız çalışmaları yürürlüğe koyuyoruz. IUCN tarafından tehdit altında olduğu belirlenen Gorgon (Eunicella Cavolini) türü mercanları korumak ve çoğaltmak için Tavşan Adası açıklarında mercan nakilleri gerçekleştiriyor ve oluşturduğumuz bu mercan bahçeleri ile türlerin yaşam alanlarını genişletiyoruz.

Bu proje, sadece mercanların korunması değil, aynı zamanda deniz ekosisteminin genel sağlığına da katkı sağlayacak önemli bir adımdır. Anadolu Efes'in desteğiyle yürüttüğümüz bu çalışmaların, gelecek nesillere daha sağlıklı bir deniz mirası bırakmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz.

FAZ 2

Denize +1 Nefes projesinin ikinci fazında, nakillerini gerçekleştirdiğimiz mercanları denizin 30 mt altına yerleştirdiğimiz kamera sistemleriyle 7/24 canlı olarak izleyerek, mercanlarımızın gelişimini ve bulundukları alandaki biyo çeşitliliğe sağladıkları katkıyı gözlemliyor ve kayıt altına alıyoruz. 

FAZ 3

Projemizin 3. fazında ise su altı ekosisteminin kendi diliyle konuşuyoruz.  Gözlerinizi ve kulaklarınızı su altındaki mucizelere çevirin, çünkü önümüzdeki sürpriz proje, denizlerin gizemli dünyasının sesini duyuracak!

bottom of page