top of page

Mercan Bahçesi Projesi

Deniz Yaşamını Koruma Derneği olarak imza projelerimizden “Mercan Koruyucuları”  projesi,  partnerlerimizden biri olan DP World'ün katkıları ile canlanıyor. 

Akdeniz endemiği olan sarı mercanları (Eunicella Cavolini) Marmara Denizi'nde yaşatıyoruz. İlgili bakanlıklarımızın izinleri doğrultusunda, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Danışmanlığında, Dpworld'ün destekleriyle, Marmara Denizin'de gerek doğal faktörlerle, gerekse insan etkisiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve denizlerimizin akciğerleri olarak bilinen mercanları Cumhurbaşkanlığı kararıyla "Kesin Korunacak Hassas Alan" ilan ettirdiğimiz, Marmara'nın ilk ve tek denizel koruma alanı olan Tavşan Adası'na taşıdık.

 

Proje kapsamında 100 kök mercan nakli gerçekleştirirken %75 oranında bir başarı elde ettik. Projenin ikinci fazında ise mercan nakillerini gerçekleştirdiğimiz kayalıkların hemen yakınına her 10 metrede bir ısı ölçerler yerleştirerek yıllık ısı değişimlerini ve bu değişimin mercanlara ve etrafındaki biyoçeşitliliğe olan etkisini takip etmeye devam ediyoruz.

bottom of page