top of page

Ranger Sistemi

Deniz Yaşamını Koruma Derneği olarak Ranger Sistemimizi kurduk. 

Yıl boyunca, doğa bize izin verdiği sürece, haftada en az 2 gün olmak üzere zodyak botumuzla adalar bölgesinde dalışlar gerçekleştiriyoruz. Koruma alanındaki mercanlarımızın kontrolleri, hayalet ağ temizlikleri, sualtı temizlikleri ve biyoçeşitlilik araştırmaları için ranger ekibimiz sahada. 


Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordineli olarak çalışan ranger ekibimiz özellikle koruma alanı seyirlerinde, koruma alanına giren gırgır, trol ve benzeri balıkçılık  araçlarını ve balıkçıları, zıpkın avcılığı da dahil küçük ölçekli yerel balıkçıları ve ada etrafında yüzmek için gelen bireysel tekne  kullanıcılarını koruma alanı ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendiriyor.


Ayrıca ranger ekibimiz, adalar bölgesinde denizde yaşanan bir çatışmaya, doğal afet kaynaklı ilk müdahaleye veya herhangi bir acil duruma karşı 7/24 hazırlıklı bulunmaktadır. 


Profesyonel dalıcılardan oluşan ekibimiz, doğayı ve denizi korumak için üzerlerine düşeni yapmak üzere yaz-kış, yağmur-çamur demeden her şartta sahada olarak son sığınağımız Marmara Denizi için çalışmaya devam edecektir.

bottom of page